Tlumacz literatury rumunskiej

Jestem tłumaczem, robię na wielu innych płaszczyznach, zarówno tłumaczę symultanicznie, jak i wypełniam się przekładem literackim. Najczęściej a moja produkcja to rozumienie tekstu, z podstawy umów cywilno-prawnych czy innych urzędowych dokumentów. Wolę jednak tłumaczenia literackie, bo sprawiają mi one znacznie radości.

Skupienie i koncentracja Jak mam zrobić tłumaczenie tekstu literackiego, przede wszystkim staram się zachować pełną koncentrację. Wyłączam telefon, nie przeglądam stron internetowych - najważniejszy jest to dla mnie tekst. Istotny jest bo nie tylko doskonały przekład, ale również zaangażowanie walorów literackich. To niemożliwe zadanie, ale daje wielką satysfakcję. Kiedy oddaje się, że moje tłumaczenie tekstu literackiego zyskuje uznanie, jestem wielkie szczęście i satysfakcję prawie naprawdę dużą, jakbym taż była autorką tego wpisu. Są naturalnie takie teksty, których wpływanie nie sprawia mi radości, mimo tego, że są literackie. Działa to dwóch sposobów: po pierwsze, nie znoszę tłumaczyć harlequinów, ponieważ nuży mnie fabuła, a literacka cenę takiego wpisu jest praktycznie żadna. Po drugie, nie cierpię tekstów populistycznych i delikatnych.

Książka w zakładu

Oczywiście mimo moich uprzedzeń każde tłumaczenie tekstu wykonuję bardzo prosto i zależy mi na wiernym oddaniu założeń oryginału. Etapem jest toż złe, niemniej nigdy się nie poddaję i prę do tyłu. Zdarza się, że muszę odłożyć artykuł na jeden do szuflady i powrócić do niego później. W bezpośredniej działalności doceniam to, że mogę ją tworzyć, istniejąc w zakładu. Każde bowiem tłumaczenie tekstu da się wykonać zdalnie, a nowa technika daje mi do tego całe niezbędne narzędzia. Dysponuję wszystkimi możliwymi słownikami, a internet zezwala na badanie dużo informacji. Jednak siedząc w bloku, należy dbać o samodyscyplinie, bowiem funkcja w domu rozleniwia. Trzeba narzucić sobie pewny rygor a indywidualne stanowiska wykonywać jak należy. Każde tłumaczenie artykułu jest istotne i do jakiegoś powinien wyjść z przyczyną, jak byśmy dopiero zaczynali pracę. Źródło: